NCAİSME ile lafladık

NCAİSME ile lafladık

Nazif Can Akçalı Sabancı üniversitesinde görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı öğrencisi. Pilates eğitmeni, gurme ve bir gezgin diyebiliriz. Nazif’in Galatasaray Lisesi’nden tanıdığı ve benim ise çocukluk arkadaşım Elif sayesinde birbirimizden haberimiz olmuştu. Nazif’in kendi hayat görüşlerini yansıtan NCAİSME akımı var, sanattan absürt öğelere, gurmelikten pilatese uzanıyor. Bu sohbete dahil olmak isterseniz okumaya devam edin!

Nazif, kendi ilgi alanlarından bir NCA akımı başlattın. Bu nasıl ortaya çıktı ve bu akımdan bahseder misin?

2017 yılının başında ismimin ilk harflerine “-isme” ekleyerek NCAISME adını verdiğim bir akımı oluşturdum. Akıma kendi adımı vermemin sebebi aslında benim dünyaya bakışımı özetliyor olması. Kendi bakışımın bir akım yaratacak kadar mükemmel mi olduğunu soranlara ise cevabım aslında akımın da amacı olan o mükemmel bakışa erişebilmek diyebilirim. “Hayatı her yönüyle yaşamak ve yaşamayı teşvik etmek için ortaya atılmış bir hayat akımı.” olarak tanımlıyorum akımımı. Instagramdan “7 Güne 7 Renk 7 Konsept” sloganıyla yola çıktım, şu an 10 konseptim var. Sadece Instagram’da değil Youtube’da videolarım ve ncaisme.com’da çeşitli yazılarım var. Bu yıl akımın 4. yılı ve en başından beri her gün aralıksız Instagram üzerinden paylaşım yapıyorum. Bazen bir kelime, bazen bir fotoğraf, bir video, bir şarkı, bazen de bir yemek ; sorgulamamızı, sınır koyduklarımızla yüzleşmemizi ama en başta kendini düşünerek dünya için kendinden başlamayı öğütlüyor bu paylaşımlar. Sadece tüketmeyi değil üretmeyi, denemeyi, zamanı verimli kullanarak sadece bir şeye odaklanmak için çok kısa olan bu hayatı birlikte daha anlamlı kılmayı hedefliyor. Konseptleri merak edenlere de şöyle kısa bir özet yapabilirim: “NCA’nın sanat ve tasarım çalışmaları için nca.art; ‘Hayal & Gerçek’ anlarında NCA’nın zihninde canlananlar ve çevredeki gariplikler için nca.absurde; doğanın sunduklarının en yalın halleri için nca.naturel; NCA denince akla ilk gelen ‘sağlıklı yaşam’ için nca.santé; beden, ruh ve zihin üçlüsünü bir araya getiren Pilates için nca.pilates; herkesin en büyük tutkusu olan yemeğin en kaliteli hali için nca.gourmet; yalnızlığı özgürlüğün iki hırçın kanadı olarak gören NCA’nın dünya çapında seyahatleri için nca.nomade; yıllar geçtiğini fark etmek ama bizde kalanları unutmamak için nca.nostalgie; yaşadığımız zamanın nimetlerinden farkında olmak için nca.actuel; ruhun en büyük gıdası müziği NCA’nın kulağından keşfetmek için nca.radio.

-Pilates ve gurmelik nasıl ortaya çıktı?

Doğrusunu söylemek gerekirse hayatıma pilatesin girmesini Digiturk’e borçluyum. Lise yıllarımda Digiturk’de HomeTV diye bir kanal vardı. O kanalda sabah yayınlanan yoga programı dikkatimi çekmeye başlamıştı. Ekran karşısında biraz biraz yoga yapmaya başlamıştım. Tabi bu yatılı okuduğum için sadece yaz tatilleri ile kısıtlıydı. Sonraları yaz döneminin bir kısmında Pilates programı vermeye başladılar. Açıkçası o zaman bayağı üzülmüştüm. Yogadan sonra hiç sevememiştim. Başka bir yaz ise o kanalda ne yoga ne pilates vardı. Ne yapacağımı düşünürken kendimi Ebru Şallı’nın programı ile pilates yaparken buldum ve onun sayesinde bir pilates aşığı oldum. Üniversiteye başlayınca da işi biraz daha profesyonelliğe taşımak adına çeşitli eğitimlere katılıp pilates eğitmeni oldum. Tabii bu süreç içerisinde Karatay Diyeti ile de sağlıklı yaşam konusunda da büyük adımlar attım. Pilates ve sağlıklı beslenme derken bir insanın en sevdiği aktivite olan yemek yemek ise haliyle biraz kısıtlanıyordu. O yüzden yemeği de daha anlamlı bir seviyeye çıkarmam lazımdı. Her şehrin her ilçesine kadar farklı bir yemeği olan Türkiye’nin o güzel lezzetlerini de tatmadan yaşamak herhalde yaşamak olamazdı. Bu düşünce ile yemeği yerinde, en kaliteli haliyle yemek fikri ortaya çıktı. Gaziantep ile başlayan ilk gurme gezilerim 4. yıla başlarken 30 şehri aştı.

Bütün bunların dışında Nazif kim ve neler hedefliyor?

NCA denildiğinde insanların aklına genel olarak Pilates, yemek ve gezmek geliyor sanırım. Ama NCA, şu an bir sanat ve tasarım öğrencisi. Hedefi de sanırım diğer alanlara rağmen daha çok sanat ile hatırlanmak. Ama “Hayat tek bir şeye odaklanmak için çok kısa!” sloganıyla yola çıkmış biri için hedef koymak da çok zor bir şey. Her gün yeni hevesler, yeni planlar ve projeler ortaya çıkıyor çünkü.

Okuyanlara söylemek istediğin bir sey var mı?

Okuyanlara söylemek istediğim şey aslında çoğu kişiye de söylediğim bir şey: “Değişin!” Bu değişimin en kolay yolu bence sağlıklı beslenmek olabilir. Sağlıklı yaşama odaklanmak başta bedeni, devamında ruhu değiştiriyor. Öncelikleriniz değiştikçe hayatın güzelliklerini daha rahat görmeye başlıyorsunuz. Zaman ve para da size kaldığı için hayatı daha renkli yaşıyorsunuz.

Nazif’i merak edenler:

Instagram: @ncaisme

Websitesi: https://www.ncaisme.com/ncaisme-nedir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s