Else Margerete Minimal T-shirt

Else Margerete Minimal T-shirt

Okuyan herkese selamlar! Sordum, Cevaplandı köşemizde sohbetlerimize devam ediyoruz. Farklı alanlarda üreten insanları mümkün olduğunca paylaşmaya çalışıyorum. Bugün, kendi tasarım yaptığı t-shirtlerini minimal bir havada bastıran ve anneannesinden aldığı ismi markasının adı yapan Esin Cansu Yılmaz ile konuşuyor olacağız. Aynı zamanda en yakın arkadaşlarımdan biri olan Cansu’nun hikayesini sizlerle paylaşıyor olmak benim için çok keyifli. 🙂

ncelikle neler yapıyorsun kendinden bahseder misin?

Ben Esin Cansu Yılmaz. İstanbul’da doğdum, 21 yaşındayım ve Bilgi Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Ekonomi okuyorum. Okul dönemi zamanım daha çok okul, arkadaşlarım ve ailem arasında geçiyor. Onun dışında fırsat buldukça zamanımı kitap okumaya, yüzmeye ve resim/ illüstrasyon alanında kendimi geliştirmeye ayırmaya çalışıyorum.

T-shirt fikri nasıl ortaya çıktı?

Küçüklüğümden beri hep resim çizerdim, hiçbir zaman kursa falan yazılmadım ve açıkçası inanılmaz bir yeteneğim olduğunu da düşünmüyorum. 4-5 yaşında ailemin desteği ile kişisel resim sergilerim olmuştu, ama sonra çok uzun zaman herhangi bir çocuğun klasik resimleri dışında bir şey çizmedim. Lise 10. sınıf civarlarında şu an çizdiğim gibi biraz daha soyut minimal şeyler çizmeye başladım. Yine o zamanlar bu çizimleri düz renk t-shirtlerin üzerine tekstil kalemi ve kumaş boyasıyla çizmeye başladım. Pek pratik değildi, doğal olarak elle çizmenin getirdiği bir kusurluluk oluyordu. Ben denedikçe ve arkadaşlarımın beğendiğini gördükçe çizimlerimi t-shirtlerin üzerine bastırıp satmayı düşünmeye başladım. Bu fikir kafama oturduğunda çoktan üniversiteye giriş sınavına çalışmaya başladığım için, birkaç sene daha ertelenmiş oldu gerçeğe dönüşmesi. Sen de biliyorsun, ODTÜ’de olduğum sene erkek arkadaşımın benim bir tasarımımı t-shirte bastırıp bana hediye etmesi üzerine çok heyecanlanıp o senenin yazında Else Margerete’yi gerçeğe dönüştürebildim. İsim olarak bunu seçmemin nedeni ise anneannemin ismi olması; benim için anlamı olan bir isim koymanın daha güzel olacağını düşündüm. Genel olarak tahmin ettiğimden çok daha uzun ve yorucu bir süreç oldu: Mayıs 2018’de başladım dersek, 3-4 ay bir debelenme döneminden sonra satış yapmaya geçmem o yılın eylülünde oldu.

Seni hayatta motive eden şeyler neler?

Çevremin desteği her zaman önemli benim için, ama daha çok kendi kendime koyduğum hedefleri yerine getirince motive oluyorum. Ya da yaptığım bir şeyin bana keyif vermesi, gözümde zaman harcamaya değerli olması beni o işi iyi yapmaya itiyor. Böyle görmediğim hiçbir şeyle uzun vakit geçiremiyorum.

Bundan sonra Else ile yoluna nasıl devam etmek istiyorsun?

Az önce de dediğim gibi çok büyük bir iş gibi görünmese de markanın her şeyiyle tek ilgilenmek beni yordu ve özellikle en başlarda bırakıp uğraşmamayı çok düşündüm. Kumaşını bulmasından, resimleri dijital ortama aktarmak için gereken programları öğrenmesine kadar kendim uğraştım ve bir hayli deneme yanılma yöntemiyle ilerledim. Bir süredir canım arkadaşlarım sağolsun sosyal medyasıyla ben pek ilgilenmiyorum 🙂 Yani iki kişi güncel işlerle uğraşıyor gibiyiz o yüzden bir nebze daha rahatladım.
İlk hedef bunu kurup bir süre nasıl gideceğini görmekti. Şimdilik düşüncem ise Else’yi biraz daha markalaştırıp daha çok dükkânda satılmasını sağlamak, çünkü insanların ne olursa olsun hala mağazaları internete tercih ettiğini düşünüyorum.

Okuyanlara iletmek istediğin mesaj varsa paylaşabilir misin?

Her yerden pompalanan hayalini şimdi gerçekleştir, şimdi harekete geç, istediğin ülkeye şimdi git falan gibi mesajları hiç sevmiyorum. Ben kendi açımdan başarmak için herkesin aşırı girişimci olduğu, her şeye atıldığı gibi genellemelerden biraz uzak durmaya çalışıyorum. Elbette bir fikri, hayali gerçeğe dönüştürmek çok tatmin edici bir duygu ancak; herkesin planlarını kendi zamanlamasında gerçekleştirmeye çalışması, kendi için doğru zamanı beklemesi önemli gibi geliyor.

Instagram: @elsemargerete https://instagram.com/elsemargerete?igshid=s4z20hvoqfhu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s