Dikkatini burada tut!

Bir süredir zihin anlama derslerine katılıyorum. Tabii dersin tam adı zihni anlama değil ancak içeriğini olabildiğince en iyi açıklamak istersem size yazacağım cümle bu oluyor. Zihin, diğer adıyla bilinç akışı, zeka ve algılama yetimiz…

Bu yazıyı yazma amacım uzuun uzuun zihin üzerine konuşmak değil. Son derste online sınıfımızda hocamızla beraber odaklanma üzerine konuştuk ve dikkatimi çeken bazı detaylar üzerine yazmaya karar verdim.

Küçükken ne zaman ödev yapmam veya bir sınava çalışmam gerekse “Odaklan! Dersine çalış!” deniyordu. Ailem ve öğretmenlerim dikkatimi yapmam gerekenler üzerinde tutmam gerektiğine kafaya takmıştı ama kimse bana bunun nasıl yapılacağını öğretmemişti.

Tamamen odaklanabilmenin eksikliğini şu zamana kadar hep çektim. Nasıl odaklanılır bilmiyordum, hala bilmiyorum. Artık yavaş yavaş öğreniyorum.

Hocamıza göre odaklanma, genişletilmiş bir zaman periyodunda farkındalığı bir şey üzerinde tutabilme kabiliyetidir.

Bir eylemi uzun süre pratik yaparak o eylemde ustalaşmak çok önemlidir ve odaklanmamızın güçlü olmasını istersek de uzun süre ve devamlı pratik yapmalıyız.

Son birkaç gündür bu konular üzerine düşünüyorum. Hep kendimi dikkat dağınıklığı yaşadığım durumlar için suçluyordum. Şimdi anlıyorum ki bu, ne olduğunu öğrenip bilinçli olarak geliştirebileceğim bir sanat aslında.

Başaramadığım zaman kendime karşı nazik olup pratiğe devam etmem gerekir. Tıpkı bir enstrüman çalmayı öğrenirken pes etmemek gibi, dikkatini bir odakta toplayabilmek de bir sanattır.

Bundan sonraki adımlarım, dikkat dağınıklığına tolerans göstermeme ve dikkatimi yönelttiğim bir konuda çalışmak olacak. 🙂

Siz bunu nasıl başarıyorsunuz?

Ezel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s